تدوین فیلم و ویدئو و اصول اولیه آن برای فیلمسازان

تدوین فیلم و ویدئو یکی از هیجان­ انگیزترین بخش‌های ساخت فیلم و یا ویدئو است. تدوین فیلم و ویدئو جایی است که داستان عیناً یکدست شده، به انسجام رسیده و داستان و تصاویر با هم یکی می­شوند. تصمیماتی که در این مورد می­گیرید که کدام شات­ها و فیلم­ها مورد استفاده قرار گیرند، چطور آن‌ها را کنار هم قرار دهید و اینکه چطور از صداها استفاده کنید، تفاوت بزرگی در فیلم شما ایجاد خواهد کرد. پس این یک راهنمای مبتدی برای اصول پایه­ای تدوین فیلم و ویدئو است. البته آموزش تدوین فیلم با پریمیر در دوره تدوینگرشو 1 به طور کامل جامع، دقیق و کاربردی آموزش داده شده است ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

آنچه که داستان نیاز دارد را انتخاب کنید

هرچند که ممکن است بر روی شات­ها و فیلم­های ضبط شده خود تعصب داشته باشید اما از شما می ­خواهیم اینطور نباشید. تنها چیزی که پس از تدوین فیلم اهمیت دارد خروجی نهایی کار شماست. پس اگر فیلم­های ضبط شده مناسب نباشد، ممکن است نیاز به ترک برخی شات­ها و فیلم­های واقعاً خوب خود داشته باشید. (اما هیچ فیلمی را حذف نکنید مگر اینکه مطمئن باشید آن‌ها غیرقابل ‌استفاده اند).

نکته مهم در آموزش تدوین فیلم این است که فیلم­هایی را انتخاب کنید که اعمال ضروری را نشان می‌دهد. شما می‌توانید هر چیزی را که به داستان شما کمک نمی‌کند رها کنید. تنها بخشی از فیلم­هایی را که نیاز دارید استفاده کنید.

با هر تدوین فیلم و ویدئو جدید چیز جدیدی نشان دهید

یک سوژه مختلف یا یک دیدگاه متفاوت از یک چیز را نشان دهید. یک اندازه عکس متفاوت یا موقعیت دوربین.

آموزش تدوین فیلم : کات از لانگ شات به کلوزآپ

اگر مستقیماً از یک لانگ شات به یک کلوزآپ کات بزنید، بیننده متوجه نخواهد شد که کلوزآپ چگونه رخ داده و قطعاً از تصویر زده خواهد شد. پس بهتر است در این میان از یک تصویر میانه همچون مدیوم کلوز استفاده کرده تا بیننده با شما همراه شود.

از یک مستر شات برای نمای کلی خود استفاده کنید.

استفاده از یک لاگ شات یا یک اکستریم لانگ شات به مخاطب و بیننده یادآور می­شود هر چیزی در کجای صحنه، تصویر و میزانسن ما قرار دارد.

آموزش تدوین فیلم : سرعت را در تدوین فیلم و ویدئو تنظیم و تصحیح کنید.

یک نمای دوربین باید به اندازه کافی بر روی صفحه بماند تا مردم آن را درک کنند. به اندازه ای که آن صحنه درک شده و حس برقرار شود و البته نباید آنقدر به دراز بکشد که برای مخاظب خسته کننده شود.

کلوزآپ­ ها، شات­های ساده، و فیلم­ها و شات­هایی که بدون حرکت و بر روی سه پایه ضبط شده­اند، می‌توانند کوتاه باشند. لانگ­ شات­ها و اکستریم لانگ شات­ها و شات­های دارای جزئیات زیاد باید برای مدت طولانی روی صفحه نمایش داده شود.

نکته مهم در آموزش تدوین فیلم این است که بررسی کنید که سرعت پلان­ها و سکانس­ها داری ثبات و استحکام سرعت باشند. تغییرات ناگهانی سرعت بسیار بدقواره بنظر می‌رسند.

در حال رخ دادن یک اقدام در پلان کات بزنید.

اگر به جای شروع یا پایان صحنه، زمانی که یک اقدام در حال رخ دادن است کات بزنید، آن سکاسن یا پلان هموارتر به نظر خواهد رسید. بینندگان بر روی حرکت تمرکز خواهند کرد، نه بر روی کات­ها و تدوین فیلم یا ویدئو.

در تدوین فیلم و ویدئو به صدا توجه کنید.

تغییرات ناگهانی در سطح صدا یا سکوت محض نداشته باشید مگر اینکه به عمد سعی دارید مخاطب و بیننده را شوک و شگفت‌زده کنید.

موسیقی متن را با دقت انتخاب کرده و تنظیم کنید.

زمانی که بیش از یک ترک صوتی دارید، باید سطح صداها را متعادل کنید. شما قطعاً دلتان نمی­خواهد صدای پس‌زمینه، یا موسیقی متن فیلم یا ویدئو بر دیالوگ­های فیلم تاثیر منفی بگذارد.

این دوره پریمیر یک راه آموزشی دقیق برای یادگیری و تسط بر یکی از مطرح ترین نرم افزار تدوین فیلم جهانه. با یادگیری و تسلط بر محتوای آموزشی این دوره میتونید وارد بازار کار تدوین فیلم بشید و در شرکت های خصوصی و دولتی استخدام بشید یا به عنوان فریلنسر از توی خونه کسب درآمد کنید.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تدوین فیلم و ویدئو و اصول اولیه آن برای فیلمسازان”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس