سریال گامبی وزیر؛ واقعی یا ساختگی؟!

 در ماه اکتبر، سریال گامبی وزیر با درخشش “آنیا تیلور” که از شبکه نتفلیکس پخش شد. گامبی وزیر جزئیات داستان یک اعجوبه شطرنج را شرح می‌دهد. بث هارمون با اعتیاد به قرص و الکل مبارزه می‌کند تا با بازیکنان ممتاز شطرنج در سرتاسر دنیا رقابت کند.و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

فهرست مطالب

بث هارمون با بازی آنیا تیلور شخصیت واقعی است؟

بث هارمون با بازی آنیا تیلور شخصیت واقعی است؟

برخی طرفدارانی که در تلاش بودند در مورد داستان واقعی پشت سریال گامبی وزیر اطلاعاتی کسب کنند، متوجه شدند هارمون (شخصیت بازیگر آنیا تیلور جوی) یک شخص حقیقی نبوده است. با این حال شطرنج باز معروف دیلان مک کلین می‌گوید که داستان کاراکتر به یاد نابغه مشهور شطرنج، بابی فیشر است.

نویسنده متخصص شطرنج در نیویورک ‌تایمز می‌نویسد: ” خود فیشر نسبت به بازیکنان زن اهانت کرده بود و در یک مصاحبه گفت که آن‌ها ” وحشتناک ” بودند و احتمالا دلیل این بود که ” آن‌ها خیلی باهوش نیستند. ” وی همچنین یادآور شد که این مجموعه، یک دوره ۱۰ ساله، ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۸ را پوشش می‌دهد، که همزمان با اوج حرفه‌ای فیشر (در سن ۱۴ سالگی) است که در مسابقات قهرمانی آمریکا در سال ۱۹۵۷ پیروز شد.

دیلان مک کلین اشاره می­کند هر دو یعنی فیشر واقعی و بث هارمون، روسی را یاد می‌گیرند، تمایلی به کیفیت بالا دارند و هر دو در هنگام بازی سفید و مواجهه با دفاع سیسیلی حمله فیشر-سوزن را اجرا می‌کنند. افزون بر آن، بازی‌های انجام‌گرفته در این سری مسابقات براساس رقابت‌های واقعی مانند آن‌هایی است که در لتونی و پاریس رخ داده‌اند.

گامبی وزیر بر اساس رمانی به همین نام

سریال گامبی وزیر بر اساس رمانی به همین نام

گامبی وزیر براساس رمانی به همین نام نوشته والتر تویس در سال 1983 ساخته شده‌است. با توجه به در مصاحبه‌ای که سال ۱۹۸۳ با نیویورک‌تایمز انجام داد، والتر تویس برای داستان اصلی خود از زندگی خودش که او برای اولین بار شروع به بازی شطرنج با خواهرش و دوستانش کرد، الهام گرفت.

او که یک سال پس از انتشار این رمان درگذشت، کارش را به عنوان «تکریم زنان خوش‌فکر» توصیف می‌کند. من بث را برای شجاعت و هوش خود دوست دارم. وی توضیح داد: در گذشته، بسیاری از زنان باید مغز خود را پنهان کنند؛ اما امروز نه.

نظر منتقدان مشهور جهان در نقد سریال گامبی وزیر

نظر منتقدان مشهور جهان در نقد سریال گامبی وزیر

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سریال گامبی وزیر؛ واقعی یا ساختگی؟!”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس