5 مورد از بهترین فیلم های ترسناک روانشناختی

در این قسمت از استودیومگ تعدادی از بهترین فیلم های ترسناک روانشناختی را مورد بررسی قرار میدهیم. واژه “ترسناک” ممکن است برخی را به یاد زامبی ها ، هیولای فرانکشتاین و خوناشام ها و عده ای را به یاد انسان های ترسناکی مثل جیسون ورهیز و مایکل مایرز که در حال انتخاب قربانی هایشان هستند بیندازد. هردوی این موضوعات بسیار خوب هستند اما احتمالا بینظیر ترین و در عین حال محبوب ترین ژانر فرعی فیلم های ترسناک، فیلم های ترسناک روانشناختی اند. فیلم هایی که لزوما با هیولاهای فراطبیعی و یا اتفاقات غیرواقعی ارتباط ندارد بلکه اغلب درمورد مشکلات ذهنی و روانی، احساسی و حالات روانشناختی اند و حس ترس، آشفتگی و ناآرامی را در مخاطب ایجاد کنند.

فهرست مطالب

(سکوت بره ها) Silence of the lambs

(سکوت بره ها) Silence of the lambs

سکوت بره ها اولین فیلم اقتباسی از نوشته های توماس هریس درباره هانیبال لکتر نبود اما بی شک چشمگیر ترین آنها بود. در این فیلم پرهیجان، به اندازه کافی صحنه های جنایت و خشونت وجود دارد تا به لیست ما راه پیدا کند. 

آنتونی هاپکینز با هنرنمایی شگفت انگیز خود در نقش هانیبال لکتر (قاتل سریالی خون خوار) برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و جودی فاستر برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شدند. اگرچه این دو بازیگران به عنوان کاراکتر های اصلی فیلم ایفای نقش می کنند اما بیل بوفالو (با بازی تد لواین) است که احتمالا شما را بیش از همه می ترساند!

(درخشش) The shining

(درخشش) The shining

این فیلم اقتباسی از رمان استفن کینگ به همین نام البته با کمی تغییرات کلیدی می باشد. درخشش (به کارگردانی استنلی کوبریک) یکی از بهترین فیلم های ترسناک و البته از بهترین فیلم های ترسناک روانشناختی با بازی جک نیکلسون یکی از گیرا ترین و هراس آورترین نقش های اصلی در تاریخ این ژانر شناخته شده اند. تماشای او که به تدریج دیوانه میشود و به بدترین تمایلات خود روی می آورد، مناسب کسانی است که به ژانر ترسناک علاقه دارند.

(روانی) Psycho

(روانی) Psycho از بهترین فیلم های ترسناک روانشناختی: آلفرد هیچکاک

فیلم های بسیاری از آلفرد هیچکاک وجود دارند که میتوانند در این لیست جا داشته باشند اما انتخاب ما “روانی” از بهترین فیلم های ترسناک روانشناختی است! یک فیلم با ژانر ترسناک که تمام گونه های روانشناختی را از همه نظر مورد بررسی قرار داده است. 

به وجود آوردن دلهره در مورد موضوعات مختلف از صحنه ای به صحنه دیگر در یک فیلم کار بسیار دشواری است اما “روانی” این کار را به خوبی و به صورت مداوم انجام میدهد. آنتونی پرکینز در نقش نورمن بیتز نقشی خیره کننده و جنت لی نقشی بسیار متقاعد کننده را ایفا می کنند.

(روانی آمریکایی) American psycho

(روانی آمریکایی) American psycho

این فیلم با بازی کرستین بیل در نقش یک قاتل سریالی به نام پاتریک بیتمن و با کارگردانی ماری هرون، یک فیلم با داستانی خشونت آمیز و وحشیانه نیست بلکه یک کمدی سیاه است که با وحشت و دلهره ای که بیتمن در مخاطب به وجود می آورد همراه شده است. 

پاتریک در هنگام انجام کارهای هولناکش شبیه به هیچ یک از شخصیت های فیلم های دیگر با همین ژانر نیست و اگرچه وحشیانه و قدرتمند به نظر می رسند اما چیزی جز فانتزی هایی نابالغانه نیستند.

(برو بیرون) Get out

(برو بیرون) Get out

برو بیرون نه تنها یکی از بهترین فیلم های ترسناک چند سال گذشته است بلکه یکی از بهترین فیلم های دهه اخیر نیز میباشد. جوردن پیل (کارگردان) این فیلم را یک تریلر اجتماعی میداند، اما این فیلم چیزی بیشتر از یک ژانر دلهره آور است و ترس و وحشت از ابتدا تا انتهای فیلم به همراه پایانی تکان دهنده مخاطب را تحت تاثیر قرار میدهد. دنیل کالویا (نقش اصلی فیلم)، بردلی وایتفورد، آلیسون ویلیامز و کیت استنفیلد همگی نقش های به یاد ماندنی و زیبایی را در این فیلم ژانر ترسناک ایفا میکنند.

(قوی سیاه) Black swan

(قوی سیاه) Black swan از بهترین فیلم های ترسناک روانشناختی: دارن آرنوفسکی

قوی سیاه یکی از بهترین فیلم های دارن آرونوفسکی در ژانر ترسناک روانشناختی شناخته شده است. اگر فیلم های آرونوفسکی را دیده باشید میدانید که با یک اثر مبهوت کننده و این بار کمی پیچیده مواجه هستید. ناتالی پورتمن (در نقش یک بالرین) برای بازی در این قوی سیاه برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول شد و میلا کونیس در صدر نامزد های بهترین نقش مکمل زن قرار گرفت.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “5 مورد از بهترین فیلم های ترسناک روانشناختی”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس