IMG_2878 (2)
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نقد فیلم climax (نقطه اوج)

دسته بندی :دسته‌بندی نشده 15 مهر 1400 نیما کمالی 69

حقیقتاً هیچگاه طرفدار سینمای گاسپار نوئه نبودم، اماّ «کلایمکس» تنها اثری از نوئه‌ است که آن را می پسندم. «رابطه جنسی» و «مواد» مولّفه های اصلی سینمای گاسپار نوئه در این فیلم بهتر از آثار گذشته ی او نمایش داده شده و در نهایت نیز در قالب و فرم سینمایی گاسپار نوئه با یک نتیجه معلوم و مفهوم کلی به مخاطب منتقل می شود؛ در ادامه به نقد فیلم climax (نقطه اوج) می پردازیم.

فهرست مطالب

کوهپایه فیلم: معرفی شخصیت ها

کوهپایه فیلم: معرفی شخصیت ها

فیلم با معرفی مستندگونه شخصیت ها شروع می شود و با دوربین غالباً عمود بر آنها ادامه پیدا می کند و می دهد تبدیل انسان ها به موجودات حیوان صفت در قاب دوربین ، که تنها و تنها غریزه می فهمند و امّا ایندفعه عامل خارجی ِمواد مخدر امکان می یابد و انسان هایی که در باتلاقی گیر کرده اند و دست و پا میزنند و فرو می روند.


نقد فیلم سوگلی (The Favourite)

دیالوگ های جسورانه از نکات مهم نقد فیلم climax (نقطه اوج)

دیالوگ های جسورانه از نکات مهم نقد فیلم climax (نقطه اوج)

نکته مهم در نقد فیلم climax (نقطه اوج) دیالوگ های متوهّم کاراکتر ها است که در ابتدا فیلم ، در راستای شخصیت پردازی آنها به درستی جواب میدهد و مقدّمه ای است برای به تصویر درآوردن ترس بزرگ انسانی ، که « کلایمکس » جسورانه ، بیرحم و خیال انگیز آن را به مخاطب گوشزد می کند. 

کلایمکس در اوج

کلایمکس در اوج

«کلایمکس» یا به ترجمه ای «نقطه اوج» ، نام شایسته خود را در نقطه ی اوج درام انتهای فیلم به تثبیت می رساند؛ سکانس های که دوربین ثبات ابتدایی اش را از دست می دهد و عامدانه و البته به درستی کنترلش را به آرامی از دست می دهد و موسیقی ای که ریتم ناموزن فیلم را حفظ می کند تا نشان دهد؛ رقصی تنها در شب هنگام، که نور های قرمز اش توی ذوق می زنند و زیبایی ها تبدیل به خشم و نفرت می شوند! سکانس های که کارگردان بی شک در تک تک آن لحظات زیسته است.


نقد فیلم آنی هال 1977 اثر وودی آلن

نقد فیلم climax (نقطه اوج) از دید منتقدان

«گاسپار نوئه» که باز هم از دو المان رابطه‌ی جنسی و مواد مخدر بهره برده و این بار موفق شده تا فیلمی عجیب و جذاب که پر از حرکات و رقص است را خلق کند، فیلمی که در حرکات و ریتم حرکتی خود و همچنین تصویرسازی ‌هایش بسیار جاه طلبانه و چشم نواز عمل می کند. 

Todd McCarthyهالیوود ریپورتر

سفر جدید «گاسپار نوئه» بهترین و بزرگ‌ترین دستاورد او تا به این جای کارنامه‌ی هنری‌ش است. پکیجی شگفت‌انگیز از سکانس‌های رقصیدن و سکانس‌هایی اروتیک که همچون ترکیبی از دو فیلم Step Up و «سالو، 120 روز در سودوم» (Salo, or the 120 Days of Sodom) به نظر می‌رسد و البته نباید جادوگری‌های مخصوص سینمای شخصی مثل «گاسپار نوئه» را هم فراموش کنیم. 

Eric Kohnایندی وایر

فیلم رقص- وحشت «نقطه اوج» بهترین اثریست که «گاسپار نوئه» از مدت‌ها پیش تا به حال ساخته. بیست دقیقه بعد از آغاز فیلم، درحالی که از لذت ضعف کرده بودم، به سمت دوستم خم شدم و گفتم: «از اینجا به بعد دیگه «گاسپار نوئه» باید خیلی تلاش بکنه که از این فیلم بدم بیاد». 

Emily Yoshidaمجله نیویورک

پس از تماشای «نقطه‌ اوج» یا پس از سپری کردن یک شب کامل در یک بار، ممکن است که به خود بیاید و این سوال برایتان پیش بیاید که هدف تمام این مسائل (زندگی) چیست؟ اما در هر صورت نمی‌توان هنر «گاسپار نوئه» و تیمش و استعداد بالای تیم بازیگری‌اش را نادیده گرفت. 

Jonathan Romneyاسکرین اینترنشنال

«نقطه‌ اوج» حداقل در زمانی که سعی می‌کند یک درام انسانی باشد قادر است که عملکرد خوبی داشته باشد. اما پس از مدتی حس می‌کنید که در حال تماشای «شهرت»(Fame) ای هستید که «مارکی دوساد» با دوربین فیلم‌برداری دستی ساخته است. 

Owen Gleibermanورایتی

منبع ترجمه نقد های منتقدین: وبسایت نقد فارسی

 

نیما کمالی

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :)

مطالب مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.