برندگان اسکار بهترین تدوین فیلم در پنج سال اخیر

تدوین حرفه ای در سینما یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است می‌تواند یک داستان معمولی را به یک شاهکار سینمایی تبدیل کند و در مراسم جایزه اسکار ، تدوین یکی از مهم ترین قسکت های این مراسم محبوب جهانی است. به همین دلیل به تدوینگر لقب کارگردان دوم را می دهند. اسکار بهترین تدوین فیلم (Academy Award for Best Film Editing‎) جایزه ای است که هر ساله برای ارائه بهترین ویرایش و تدوین فیلم اعطا می‌شود. در این مقاله از استدیومگ به بررسی برندگان اسکار بهترین تدوین فیلم در پنج سال اخیر می پردازیم. در ادامه با استدیومگ همراه باشید. 

1- (Ford vs Ferrari (2020

مایکل مک کاسر

تدوینگر فیلم فورد در مقابل فراری

جیمز منگولد فیلم آخر را با نام فورد در مقابل فراری ساخت و باز هم برای تدوین این پروژه به سراغ تدوینگر همیشگی خود رفت. اگر بخواهیم به کارنامه منگولد نگاهی بیندازیم با فیلم‌های هویت، قطار 3:10 به یوما، ولورین و لوگان برمی‌خوریم که تدوینگر تمامی آنها مایکل مکاسکر بوده است. نویسندگی این فیلم را منگولد به همراه جز باترورث و جان هنری باترورث به سرپرستی جیسون کلر انجام داده است. ماجرا فیلم بر اساس یک داستان واقعی است. زمانی که شرکت فورد به دنبال ساخت ماشین مسابقه‌ای است که بتواند رقیب خود یعنی فراری را شکست دهد.

2- Bohemian Rhapsody (2019)

جان آتمن

تدوینگر فیلم Bohemian Rhapsody

برایان سینگر از برندگان اسکار بهترین تدوین فیلم به همراهی دکستر فلچر که در فیلم مرد فیلنما به ایفای نقش پرداخته بود حال فیلمی بر اساس زندگی نامه اسطوره بزرگ فردی مرکوری ساخته اند. برایان سینگر کارنامه درخشانی از ساخت فیلم‌هایی همچون مظنون همیشگی، ایکس من، بازگشت سوپرمن، ایکس من فرست کلس، جک غول کش، روزهای آینده گذشته و ایکس من آپوکالیپس دارد. البته سینگر با آتمن در گذشته همکاری‌هایی نیز در فیلم‌های منظنون همیشگی و فرانچایز ایکس من داشته است.

اسکار بهترین تدوین فیلم

3- Dunkirk (2018) از برندگان اسکار بهترین تدوین فیلم

لی اسمیث

تدوینگر فیلم Dunkirk

و بله جنجالی ترین کارگردان این روزها که با فیلم تنت توانست جانی دوباره به سینما در این اوضاع کرونا ببخشد! (نقد فیلم تنت را میتوانید در استدیومگ بخوانید.) در سال 2018 فیلم دانکرک توانست جایزه اسکار بهترین تدوین را از سرسخت ترین رقیب خود یعنی “به شکل آب” برباید و ازان خود کند. البته گمانه زنی‌هایی درمورد کپی بودن فیلم دانکرک بر پاشد که خیلی زود فروکش کرد. لی اسمیت از برندگان جایزه اسکار بهترین تدوین درپروژه‌های دیگری همچو اینتراستلار، پرستیژ، سه گانه دارک نایت و اینسپشن در کنار کریستوفر نولان بوده است. اسمیت کارهای موفقی نیز مانند ترومن شو در رزومه خود دارد! داستان این فیلم براساس یک واقعه تاریخی است که در ژوئن سال 1940 رخ داده است.

4- Hacksaw Ridge (2017)

لی اسمیث

تدوینگر فیلم Hacksaw Ridge

این پنجمین فیلم ساخته مل گیبسون است. داستان فیلم ماجرای دزموند داس را روایت میکند، شخصی  مخالف جنگ است و در ارتش آمریکا مشغول فعالیت است. دزموند طی عملیاتی در جنگ جهانی دوم جان تمام همرزمانش را نجات می‌دهد و به همین خاطر موفق به کسب مدال شجاعت می‌شود. از دیگر تدوین‌های شاخص گیلبرت می‌توان به ارباب حلقه‌ها اشاره کرد.

5- Mad max (2016) از برندگان اسکار بهترین تدوین فیلم

لی اسمیث

تدوینگر فیلم Dunkirk

حضور مدمکس در اسکار، امید تمام رقبارا برای دریافت جوایز به ناامیدی تبدیل کرد. زمانی را به خاطر بیاورید که خبر برنده شدن اکثر جوایز اسکار توسط مدمکس پخش شد. این فیلم توانست به جان بی روح مدمکس‌های قبلی طراوت ببخشد. مارگارت سیکسل از برندگان جایزه اسکار تدوین به جز اسکار توانست جایزه بهترین تدوین جشنواره بفتا را نیز به خود اختصاص دهد. 

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “برندگان اسکار بهترین تدوین فیلم در پنج سال اخیر”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس