استوری برد سینما و ساخت فیلم کامل بدون دوربین (مقدمه ای بر استوری برد سینما)

فیلمسازی مسیر عجیبی است. مسیری پر از مشکلات ریز و درشت، هیجان، خستگی، شور و اشتیاق، بی حوصلگی و در نهایت نتیجه. از دیرباز تمامی فیلمسازان به دنبال آسان سازی مراحل دشوار فیلمسازی بوده‌اند. برای هموار کردن این مراحل شما باید تمامی مسیر را پیش بینی و برای آن برنامه ریزی کنید؛ حتی کوچک ترین جزئیات. و چه چیزی بهتر از اینکه فیلم خود را قبل از فیلمبرداری کامل ببینید. در ادامه استودیومگ با استوری برد سینما همراه باشید.

فهرست مطالب

استوری برد سینما : نگارش فیلمنامه

هر فیلمسازی آرزوی آن را دارد که کلماتی که روی برگه‌های سفید بی روح نوشته است به تصویر درآیند و جان بگیرند. تمام شخصیت پردازی‌هایی که کرده است رو رو به رویش بایستند و دیالوگ برقرار کنند، تمام اکشن‌ها و دستور صحنه‌هایی که در خیال خود تصور کرده است را با دوربین دنبال کند. فیلمنامه اولین مرحله‌ای است که شما تمام کمال فیلم خود را در 120 صفحه رو به روی خود می‌چینید. حال با نگاه کردن و ورق زدن صفحات آن دیالوگ‌ها را مرور می‌کنید. “آیا رفتار این شخصیت در این موقعیت درست است؟”، “چرا نباید طور دیگری با مسائل برخورد کند؟” “عجب پایان بندی خوبی”.

 حال که از فیلمنامه خود لذت کامل را بردیم و تمامی فیلم را در ذهن تصور کردیم و همه چیز کامل بود باید تصویر واضح تری از نتیجه کار خود داشته باشیم: استوری برد سینما . چرا که هیچ تهیه کننده ای روی تصور ذهنی سرمایه گذاری نمی‌کند.

اندازه نمای این پلان چیست؟

 تکنیک‌هایی که از قبل آموخته‌اید را با خود مرور می‌کنید، از حس خود کمک می‌گیرید. لوکیشن محل فیلبرداری را در ذهن خود می‌سازید و جزعیات آن را سر جایش می‌گذارید. همه اینها برای اینکه بهترین اندازه نما را انتخاب کنید، نمایی که به روایت فیلم لطمه نزد، حس فیلم را بهم نریزد، از نظر تکنیکی نقصی نداشته باشد و مناسب ترین نما برای نشان دادن داستان ما باشد. شروع میکنید سکانس به سکانس و پلان به پلان با شماره گذاری دقیق نماها را می‌چینید. 

“سکانس یک: پلان یک_ داخلی_ خانه_ اتاق امیر_ روز: کلوز آپ: امیر چشمانش را باز می‌کند ساعت را می‌بیند. 

سکانس یک_ پلان دو_ همان مکان قبلی: اینسرت از ساعت که دقیقا هفت صبح است.

 سکانس یک_ پلان سه_ مکان قبلی: نمای اور هد و لانگ شات از اتاق امیر، اتاق بسیار مرتب است. 

حال چند صد بار دیگر این کار را تکرار می‌کنید تا تمام فیلمنامه را از یک تا صد برای خود ترسیم کنید.

 سکانس صد و چهل و یک(سکانس آخر)_ پلان چهار(پلان آخر) خارجی_ پل هوایی_غروب: یک نمای دو نفره از امیر و محمد که هر دو پشت  به دوربین هستند و ماشین‌ها را تماشا می‌کنند.

خب حال این مسیر برای ما واضح تر شد. قاب‌های خود را انتخاب کرده‌ایم میدانیم چگونه داستان خود را دنبال کنیم. بسیاری از فیلمسازان بعد از انجام این مرحله وارد مرحله ضبط و تولید می‌شوند. آیا میشود مسیر را از چنین چیزی که هست واضح تر دید؟ 

از نکات مهم در استوری برد سینما : شخصیت من ریش‌های بلندی دارد.

نمونه استوری برد سینما چگونه است؟ به نمونه استوری برد های فیلم های آورده شده دقت کنید. شخصیت خود را ترسیم کنید. روی صورتش زخم بزرگی دارد؟ موهایش همیشه بهم ریخته است؟ کچل است؟ به سراغ یادداشت‌های مرحله قبل خود بروید. شخصیت‌های خود را روی برگه بکشید، از همه زوایا، اگر کارتان در طراحی خوب است حتی جزعیات را از قلم نیندازید. حال شخصیت‌هایی که هم پرداخت دارند و هم الان سر و شکل را وارد قاب‌هایی کنید که از قبل روی برگه نوشته اید. درست به ذهنتان رسید. استوری برد سینما. استوری بورد سینما را می‌توان آخرین مرحله پیش تولید دانست.

به گونه این که شما فیلم کامل خود را روی برگه می‌بینید و تمام اشکالات آن بر شما عریان است. می‌توانید فیلمتان را اصلاح کنید و حتی بازی بازیگران را به درستی کنترل کنید. اینگونه در مرحله ضبط شما به هیچ وجه گیج و سردرگم برای انتخاب نما نمی‌شوید.

نقل قول از رسول صدر عاملی تهیه کننده شنای پروانه: محمد کارت (کارگردان فیلم) قبل از ساخت، فیلمش را به من نشان داد، تمام فیلم روی برگه بود و من فیلم را دیدم.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “استوری برد سینما و ساخت فیلم کامل بدون دوربین (مقدمه ای بر استوری برد سینما)”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس