موشن گرافیک چیست؟

تا به حال عبارت موشن گرافیک به گوشتان خورده؟ یا برایتان سوال شده موشن گرافیک چیست؟ این عبارت در لغت به معنای تصاویر متحرک است، که همانطور که از اسمش می توان فهمید، زیر مجموعه ای از طراحی گرافیک می باشد.

موشن‌گرافیک نوعی انیمیشن است با این تفاوت که تمرکز انیمیشن بر داستان سرایی است و موشن گرافیک بر حرکت دادن عناصر گرافیک تمرکز دارد و قصه گویی آن بسیار کم تر از انیمیشن است. در موشن گرافیک صدا، حرکت و طراحی گرافیکی به خوبی در کنار یکدیگر قرار میگیرند. موشن گرافیک، علاوه بر اینکه به استفاده از دوربین، نور، فیلمبردار و بازیگر نیازی ندارد، میتواند پیام هایی را به مخاطب منتقل کند، همین امر باعث شده است که در خلق تبلیغات بسیار پرطرفدار باشد.

موشن گرافیک

کاربرد های موشن گرافیک

موشن گرافیک علاوه بر تبلیغات، که یکی از مهم ترن و اصلی ترین آن هاست، کابرد های بسیار دیگری نیز دارد که در ادامه به برخی از آن ها میپردازیم.

 1. سینما و تلویزیون

استفاده از موشن گرافیک در دنیای سینما و تلویزیون جنبه سرگرمی دارد. علاوه بر انیمیشن ها، تیتراژ ابتدایی و پایانی بسیاری از فیلم ها و سریال ها موشن گرافیک است. همینطور، از موشن گرافیک میتوان برای ساخت تیزر فیلم ها استفاده کرد و به جرئت میتوان گفت این نوع از تبلیغ ها، بسیار تاثیرگزارتر هستند.

 1. شبکه های اجتماعی

از موشن گرافیک برای زیبایی سازی وب سایت و یا شبکه های اجتماعی خود میتوانید استفاده کنید تا مخاطب را بیشتر جذب کنید و اورا متقاعد کنید تا مشتری شما شود.

علاوه بر زیبایی، موشن گرافیک ها بسیار کم هزینه تر از انیمیشن یا تبلیغات رئال می باشند، زمان کمتری صرف ساختنشان میشود و از محدودیت کمتری در استفاده از امکانات برخوردارند در نتیجه می توانند بسیار خلاقانه باشند.

 1. آموزشی

امروزه از موشن گرافیک برای تولید محصولات آموزشی استفاده زیادی میشود و حتی میتوان گفت در آینده تعداد زیادی از محصولات دوره های آموزشی به شکل موشن گرافیک وارد بازار شوند. دلایل استفاده وسیع از موشن گرافیک در آموزش این است که یادگیری بسیاری از مباحث پیچیده با موشن گرافیک بسیار آسان می شود و به علاوه این گونه آموزش ها بسیار جذاب تر آموزش های عادی هستند و مخاطبان به آن ها علاقه بیشتری نشان می دهند.

 1. طراحی رابط های کاربری اپلیکیشن ها (ui/ux)

بسیاری از قسمت های متحرک، مانند منوها و تقریبا تمام ویدیوهایی که در اپلیکیشن ها استفاده شده اند، با موشن گرافیک ساخته شده اند.

 1. لوگوها

در ساخت تعداد زیادی از لوگوهای متحرک یا لوگوموشن هایی که در ابتدا و یا انتهای ویدیو ها می بیند، از لوگوموشن کمک گرفته شده است. این نوع از لوگوها، در دنیای مدرن امروزی بسیار محبوب هستند و تبدیل به یکی از استانداردهای هر کسب و کار شده اند.

نرم افزار های مورد نیاز در موشن گرافیک

برای رسم محتوای گرافیک متحرک، طراح به چند نرم افزار تخصصی در این زمینه نیاز دارد. این نرم افزار که در ادامه به معرفی آن ها میپردازیم، شامل نرم افزار های ویرایش کننده، افکت گذاری، صداگذاری، مدل سازی سه بعدی و مواردی از این قبیل میباشند.

 1. Adobe After Effects
 2. Adobe Premier
 3. Autodesk Maya or 3DS Max
 4. Apple Motion
 5. Final Cut pro
 6. Avid Xpress
 7. video scribe

کلام آخر

یک موشن گرافیک که به خوبی ساخته شده است نه ‌تنها توجه مخاطب را جلب می‌نماید، بلکه می‌تواند احساساتی در مخاطب بوجود آورد که او را به سمت کار شما جذب کند. موشن گرافیک امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید یک احساس خاص و در نتیجه پیام خود را به بیننده منتقل کنید. موسیقی تأثیرگذار، متن زیبا و عناصر بصری گیرا با هم می‌توانند به شما یاری دهند تا داستان تأثیرگذاری را روایت کنید.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “موشن گرافیک چیست؟”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس