نرم افزار پریمیر پرو چیست ؟

در صنعت سینما و  فیلم سازی و ساخت ویدیو های تبلیغاتی از نرم افزار های متنوع و متفاوتی استفاده می شود. نرم افزار هایی که هر یک با ویژگی ها و کارکرد های متفاوت و قابلیت هایی متنوعی که دارند، برای اهداف گوناگون در صنعت سینما، فیلم سازی ، ساخت ویدیو تبلیغاتی و … مورد استفاده قرار می گیرند؛ اگر چه بسیاری از این نرم افزار ها، کاربردی فراتر از صنعت سینما و  ساخت فیلم داشته و از آن ها در زمینه های بسیار متعددی استفاده می شود.

یکی از پرکاربرد ترین، بهترین و غول ترین نرم افزار های درحوزه  ادیت فیلم، ادیت فیلم های سینمایی و  ویدیو های متنوع نرم افزار پریمیر است. نرم افزار پریمیر که با نام کاملا Adobe Premiere pro شناخته می شود، یکی از نرم افزار های پر کاربرد در زمینه تدوین فیلم و ادیت فیلم و محتوا های ویدئویی است.

نرم افزار پریمیر

این برنامه کارایی های بسیار منحصر به فردی را در اختیار کاربران قرار می دهد و می توان آن را به عنوان یکی از پرطرفدار ترین نرم افزار های تدوین فیلم در نظر گرفت. نرم افزار پریمیر از جمله نرم افزار های ارائه شده توسط Adobe system است و می توان آن را با نام ادوبی پریمیر پرو نیز معرفی کرد.. ادوب، این برنامه را در قالب یک نرم افزار حرفه ای برای ادیت فیلم و تدوین فیلم و محتوا های ویدئویی معرفی کرده است.

نرم افزار پریمیر چیست؟ : تاریخچه نرم افزار پریمیر

در بررسی تاریخچه پریمیر به سال 1991 باز میگردیم . در سال 1991 اولین نسخه رسمی نرم افزار پریمیر منتشر شد. این نرم افزار متعلق به شرکت ادوب سیستم به عنوان توسعه دهنده نرم افزار پریمیر معرفی شد. نسخه اولیه نرم افزار  پریمیر یک نسخه ساده از نرم افزار پریمیر بود که بعد از پیشرفت و تکمیل شدن آن؛ به  ادوبی پریمیر پرو تغییر نام داد. اولین نسخه پرو از نرم افزار پریمیر نیز برای اولین بار در سپتامبر سال 2003 منتشر شد.

نکته قابل توجه این است که نسخه اولیه پریمیر تنها برای سیستم عامل مک در نظر گرفته شده بود. در نهایت با توسعه این نرم افزار، نسخه پرو آن هم برای مک و هم برای ویندوز قابل اجرا بود. آخرین ورژن از این برنامه نیز در آپریل سال 2021 منتشر شد که نسخه های جدید را با نام Premiere CC معرفی می کنند. اولین نسخۀ پریمیر پرو نام های مختلفی مانند پریمیر پرو 1 تا پریمیر پرو 7 داشت.

• پریمیر پرو CS3:

سال انتشار: 2007
ویژگی های جدید این نسخه : بازبینی زمانی.
پشتیبانی از سیستم مک نیز در این دوره معرفی شد.

• پریمیر پرو CS4:

سال انتشار: 2008

با ارتقای بیشترِ تدوینگر، انعطاف پذیری بالاتر، و پشتیبانی از فرمت های بیشتر ارائه شد.

• پریمیر پرو CS5:

سال انتشار: 2010

ویژگی های جدید این نسخه: ویژگی Mercury Playback Engine  (این امر به شما اجازۀ “پیش نمایش بدون ارائه” را می دهد. )

• پریمیر پرو CS6:

سال انتشار: 2012

ویژگی های جدید این نسخه نرم افزار پریمیر:  تغییرات جدیدی در روابط کاربری
(این تغییرات شامل لایه های تنظیم شونده، افکت های تعمیر دیافراگم، اصلاحات سه بُعدی رنگ، مرورگرِ از پیش تعیین شدۀ جدید و غیره می باشد.)

پریمیر چیست

معرفی نسخه CC نرم افزار پریمیر

بعد از معرفی نسخه اولیه پریمیر و بعد از آن معرفی نسخه های پریمیر پرو و پریمیر سی اس، که به صورت رایگان و بدون نیاز به پرداخت حق عضویت در دسترس کاربران قرار داشت، کمپانی ادوبی، نسخه ای جدید از این نرم افزار را تحت عنوان Premiere Pro CC معرفی کرد.

CC در این نسخه به Creative Cloud اشاره دارد و به نسخه ای از پریمیر پرو اشاره دارد که برای استفاده از آن نیاز به پرداخت حق عضویت وجود دارد. به این ترتیب کاربران برای استفاده از مزیت های این نسخه به روز شده، باید ابتدا نام نویسی کرده و حق عضویت آن را پرداخت کنند.

Adobe تقریبا در بازه های زمانی 12 تا 18 ماهه نسخه های به روز شده Premiere Pro CC را منتشر می کند. نسخه هایی که سالانه از این نرم افزار منتشر می شود، دارای آپدیت هایی است که موجب بروز برخی تفاوت ها در نسخه های جدید تر با ورژن های قبلی می شود. این نسخۀ  Creative Cloud از پریمیر پرو CC در ماه جون سال 2013 ارائه شد که بروز رسانی های جدیدی بهمراه داشت.
این موارد شامل ارتباط و مکان یابی، جدول زمانیِ دوباره طراحی شده، ترکیب صوتیِ توسعه یافته، Lumetri Deep Color Engine ، ویرایش چند وجهی، ترکیب Adobe Anywhere و … می باشد.

ادوبی پریمیر

نرم افزار پریمیر پرو در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، پریمیر برای ادیت ویدئو ها و فیلم ها مورد استفاده قرار می گیرد و یک ابزار تخصصی ادیت فیلم است. این برنامه هم برای افراد مبتدی و هم برای حرفه ای هایی که کار ادیت فیلم را انجام می دهند، مناسب است. برای ادیت فیلم های سینمایی و تلویزیونی، انیمیشن ها، ادیت ویدئو ها و تیزر های تبلیغاتی، تدوین ویدئو های آنلاین و مواردی از این قبیل می توان از نرم افزار کاربردی پریمیر پرو استفاده کرد.

چه کسانی می توانند از نرم افزار پریمیر پرو استفاده کنند؟

نرم افزار پریمیر هم توسط افراد مبتدی در حوزه ساخت و تدوین فیلم و هم توسط افراد حرفه ای که به صورت تخصصی کار ویرایش و تدوین  فیلم را انجام می دهند، مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت های بزرگی که در زمینه تولید فیلم و کلیپ های ویدئویی و تبلیغاتی فعالیت دارند، از این برنامه استفاده می کنند.

علاوه بر این، در حوزه بازاریابی و تبلیغات نیز، از پریمیر به صورت گسترده برای تدوین و ادیت تیزر ها و کلیپ های تبلیغاتی استفاده می شود. تدوینگران فیلم ها، مدیران تولید فیلم های سینمایی و تلویزیونی، کارشناسان طراحی چند رسانه ای و هر کسی که به نحوی در حرفه خود با ادیت و تدوین قطعات ویدئویی سر و کار دارد، از پریمیر پرو استفاده می کند.

تفاوت های پریمیر پرو در ویندوز و مک

پریمیر پرو بین سیستم های Mac و Windows تفاوت قائل می شود.

این کد مبتنی بر کد اساسی است که Premier Pro را با رایانه های Windows و Mac سازگار می کند. سیستم فایل برای مکان یابی و وارد کردن پرونده ها یکی از چندین زمینه با تفاوت های قابل توجه است. اگر از Adobe ridge برای مدیریت پرونده ها استفاده می کنید ، این تفاوت ها بین سیستم عامل ها وجود ندارد. اکثر کاربران می توانند بین Windows و Mac جابجا شوند بدون اینکه تفاوت قابل توجهی ایجاد کنند.

در آزمایش بین سیستم ویندوز و مک، تفاوت های کمی بین رایانه های مک و ویندوز وجود دارد اما سیستم های رایانۀ ویندوز با ویژگی های سریعتری در دسترس هستند و با تجهیزات ویرایش ویدئو بهتر مطابقت می کنند. بعلت اینکه برخی از تولیدکنندگان رایانه بر روی نیاز های ضروری تاکید می کنند و رایانه های بروز را مانندِ بروز رسانی های اپل ارائه می دهند، سیستم های رایانه ای ویندوز سریعتر از مک عمل می کنند.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نرم افزار پریمیر پرو چیست ؟”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس