آموزش ساخت اکولایزر در افترافکت

امروزه عموما همه مردم با مفاهیمی چون کاور موزیک، کلیپ حرفه ای، پادکست و نوار پیشرفت آشنایی دارند. اما سوال اینجاست که اکولایزر چیست و ساخت یک اکولایزر در نرم‌افزار افترافکت چه مراحلی دارد؟ قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم، بهتر است مفهوم اصلی اکولایزر را مورد بررسی قرار دهیم. در افترافکت، انواع مختلفی از اکولایزر وجود دارد که برای نمونه می‌توان به اکولایزرهای دایره‌ای، مربعی، خطی و ستونی اشاره کرد.

نرم‌‌افزار افترافکت یکی از ابزارهای قوی و قدرتمند در زمینه تدوین است، که کاربردهای زیادی در زمینه‌های مختلف دارد. یکی از این کاربردها در ساخت اکولایزهای متنوع می‌باشد. در این مقاله از استودیو میم قصد داریم ساخت اکولایزر در افترافکت را به دو شیوه‌ای دایره‌ای و خطی به شما آموزش دهیم.

اکولایزر چیست؟

به کلیپ‌های تصویری که با استفاده از افکت‌های زیبا و جذاب و توسط نرم‌افزار افترافکت خلق می‌شوند، اکولایزر گفته می‌شود. این کلیپ‌ها برای دیدن مخاطبان مثلا معرفی یک قطعه آهنگ جدید از یک خواننده در شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود.

کاربردهای اکولایزر

حتما تا به حال در اینستاگرام یا فضای مجازی، موزیک یا ویدیوهای حرفه‌ای را دیده‌اید که داخل آن همراه با موسیقی یا تن صدای خواننده نوارهای زیبایی بالا و پایین می‌روند. همانطور که می‌دانید امروزه بازار موزیک و خوانندگی روز به روز درحال پیشرفت و افزایش است. اکولایزر یکی از ابزارهایی است که با زیبا و جذاب کردن ویدیو و موزیک شما باعث پیشرفت شما در این زمینه می‌شود. در نتیجه اگر در زمینه ساخت کلیپ یا موسیقی فعالیت می‌کنید، استفاده از اکولایزر موزیک به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

ساخت اکولایزر در افترافکت به شکل دایره‌ای و خطی

با استفاده از اکولایزر می‌توانید به انواع فیلم، کلیپ، موزیک ویدیو و … جلوه‌های زیبایی ببخشید. همانطور که به این موضوع اشاره شد، در افترافکت روش‌های متعددی برای ساخت اکولایز وجود دارد که هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب مختص به خودشان را دارند. خلق یک اکولایزر کار سختی نیست؛ و تنها به کمی خلاقیت نیاز دارد. برای ساخت یک اکولایز به یک موزیک و نرم‌افزار افترافکت نیاز دارید. بله به همین دو چیز! هیچ ابزار خارجی دیگری برای دنبال کردن این مقاله نیاز ندارید.

مراحل ساخت اکولایزر دایره‌ای در افترافکت

برای ساخت اکولایزر در افترافکت به تعدادی ابزار و لوازم خاص نیاز دارید. شما قبل از شروع باید یک موسیقی تهیه کنید. زیرا برای ساخت یک محتوای ویدیویی با استفاده از آهنگ یا تولید یک موزیک پلیر اکولایزر، به یک موزیک اولیه احتیاج دارید. شما در این قسمت باید موسیقی که قصد استفاده از آن در کلیپ موردنظرتان را دارید به تایم لاین افترافکت اضافه کنید. این کار باعث می‌شود که موسیقی وارد برنامه شود، تا بتوانید از آن استفاده کنید.

مرحله اول ساخت اکولایزر دایره‌ای

در اولین مرحله از ساخت اکولایزر در افترافکت باید به سربرگ layers  بروید. این قسمت در بخش بالایی قرار دارد و موقعیت آن پس از composition است. سپس باید یک لایه سالید ایجاد کنید. برای این منظور از منوی layers، بر روی new و سپس solid کلیک کنید. این کار موجب ایجاد یک لایه سالید در برنامه شما می‌شود.

حال زمان ایجاد افکت برای آن لایه فرا رسیده است. روی لایه مورد نظر کلیک کرده و آن را انتخاب کنید. سپس به سربرگ Effect بروید. موقعیت این سربرگ دقیقا بعد از layers است. بعد از اینکه به سربرگ Effects رفتید باید گزینه Generate و بعد از آن Audio Spectrum را انتخاب کنید. اکنون شما افکت اولیه را برای اکولایزر خود ایجاد کرده‌اید.

مرحله دوم ساخت اکولایزر در After Effect به شکل دایره

در این مرحله، باید به این موضوع توجه داشته باشید که در این بخش اکولایزر موزیک طراحی شده، داخل avee music player نیز قابل پخش می‌باشد. بنابراین در این بخش به مشکل قابل توجهی برخورد نخواهید کرد. در این مرحله باید موزیکی که به افترافکت وارد کردید را به افکت متصل کنید. پس برای این منظور، به قسمت افکت‌ها رفته و بر روی افکتی که در مرحله قبل ساختیم، درون قسمت Audio Layer، موسیقی را قرار دهید. هم اکنون شما افکت و موسیقی را به یکدیگر متصل کرده‌اید.

اکنون باید در این بخش، ماسک را بسازید. برای ساخت یک ماسک ابتدا باید بر روی ابزار ellipse کلیک کرده و  بر روی تصویر اصلی یک شکل دایره بکشید. اکنون در تایم لاین، در بخش تنظیمات مربوط به ماسک این لایه ایجاد شده است و شما باید گزینه Add را به None تغییر دهید.

اکنون وقت آن رسیده است که تنظیمات مربوط به افکت را اعمال کنید. ابتدا باید ماسکی را که ایجاد کردید به افکت خود متصل کنید. برای اینکار باید بر روی تنظیمات افکت رفته و درون قسمت path ،mask 1 را انتخاب کنید. بعد از این مرحله باید با رنگ بیرونی و درونی اکولایزر کار کنید. در این قسمت شما آزاد هستید از هر رنگی استفاده کنید. با استفاده از گزینه‌های inside color و outside color به طور کامل می‌توانید رنگ‌ها را تغییر دهید. البته به این نکته توجه داشته باشید که هنگام انتخاب رنگ، همخوانی آن را با نوع موسیقی و عکس در نظر بگیرید.

مرحله سوم ساخت اکولایزر در افترافکت به صورت دایره‌ای

اکنون شما یک اکولایزر دایره‌ای را به طور کامل ساخته‌اید. برای سفارشی‌سازی و اعمال تغییرات مختلف، از قسمت تنظیمات مربوط به audio spectrum می‌توان استفاده کرد. همچنین افترافکت این امکان را به شما می‌دهد تا یک تصویر خاص را به عنوان پس زمینه نتیجه نهایی کار انتخاب کنید. بعضی اوقات افراد دوست دارند عنوان آهنگ در وسط اکولایزر قرار داشته باشد. اما در این زمینه به شما توصیه می‌کنیم که از طرح اصلی استفاده کنید. زیرا طرح اصلی جلوه بیشتری در مقایسه با مدل‌های دیگر دارد.

بعد از اینکه ساخت اکولایزر به پایان رسید، زمان آن رسیده که نوار پیشرفت مورد نظرتان را ایجاد کنید. لازمه هر موزیک ویدیو حرفه‌ای یک نوار پیشرفت است. با ابزارهای موجود در افترافکت می‌توانید نوار پیشرفت خود را ایجاد کنید و نیازی به هیج نرم‌افزار و ابزار خارجی ندارید. مراحل ایجاد نوار پیشرفت، همانند ساخت اکولایزر در افترافکت است. البته خوب است بدانید که برای ساخت نوار پیشرفت افزونه‌های آماده زیادی وجود دارند.

مراحل ساخت اکولایزر در افترافکت به شکل خطی

برای شروع کار ساخت اکولایزر خطی در افترافکت ابتدا یک Composition ایجاد کنید و برای اینکه کارتان سنگین نشود، زمان آن را روی 4 ثانیه تنظیم نمایید. اکنون از قسمت مربوط به Import فایل‌ها، موزیک مورد نظر خواننده، یک تصویر از خواننده و یک تصویر برای پس زمینه‌ی کار انتخاب و وارد محیط برنامه کنید.

اولین مرحله ساخت اکولایزر خطی در افترافکت

در این مرحله تصویری که برای پس زمینه انتخاب کرده‌اید را در Timeline قرار دهید. برای اعمال تنظیمات و استفاده از پلاگین‌های موجود در قسمت Timeline کلیک راست کنید و از قسمت قسمت New یک Solid ایجاد و نام آن را equalizer قرار دهید. سپس برای استفاده از این پلاگین از سربرگ Effect از قسمت Generate پلاگین Audio Spectrum را انتخاب کنید.

دومین مرحله ساخت اکولایزر خطی در After Effect

در این مرحله از ساخت اکولایزر در افترافکت برای ایجاد حرکتی هماهنگ با ضرب موزیک ابتدا موزیک مدنظرتان را وارد قسمت timeline کنید و بخشی از آهنگ که در نظر گرفته‌اید را در محدوده‌ی خط زمان تنظیم کنید. سپس در قسمت مربوط به تنظیمات افکت از قسمت Audio Layer، موزیک را انتخاب کنید. اکنون اگر کار را اجرا کنید خواهید دید که این  پلاگین در وسط صفحه با ضرب آهنگ حرکت می‌کند.

سومین مرحله ساخت اکولایزر در افترافکت به شکل خطی

در انتها برای اعمال تغییرات و تنظیمات بیشتر می‌توانید در پنجره‌ی مربوط به Effect تنظیمات مختلفی را استفاده کنید. برای مثال می‌توانید با استفاده از گزینه‌های Start Point و End point نقطه‌ی شروع و پایان این پلاگین را مشخص کنید. همچنین می‌توانید از قسمت Path برای کارتان یک Mask انتخاب کنید. با استفاده از گزینه‌های مربوط به Frequency قادر خواهید بود مقدار و تعداد بندهای موجود را در کارتان تنظیم کنید. برای نمونه مقدار Frequency band را افزایش دهید و همچنین از قسمت Maximum Height مقدار ارتفاع این خطوط را برای وضوح بیشتر بالا ببرید.

جمع بندی

اگر در حوزه موسیقی کار می‌کنید یا برای اینستاگرام کلیپ‌های جذاب تولید می‌کنید، حتما با اکولایزر آشنایی دارید. اما بطور کلی اکولایز به نوارها و افکت‌هایی گفته می‌شود که هماهنگ با موسیقی تکان می‌خورند. در این مقاله به طور دقیق به بررسی اکولایزر پرداختیم و آموزش ساخت اکولایزر خطی و دایره‌ای را برای شما آوردیم. اگر با مشاهده این آموزش به یادگیری دقیق و کامل افترافکت علاقه‌مند شدید، به شما شرکت در دوره افتراکت استودیو میم را پیشنهاد می‌کنیم.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش ساخت اکولایزر در افترافکت”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس