آموزش تدوین و نکات آن چیست؟

از نکات مهم آموزش تدوین فیلم، تسلط پیدا کردن بر اصول و قوانین و همچنینی برنامه تدوین فیلم است. دلیلی وجود دارد که تدوین فیلم اغلب به عنوان “هنر نامریی” خوانده می‌شود: هدف اغلب تدوینگران، ایجاد یک محصول نهایی بی نقص، یکدست و یکپارچه  و بدون هیچ ردی از دستکاری آن‌ها است. در حقیقت، اثر انگشت آن‌ها بر روی سراسر فیلم وجود دارد و اغلب در میان بازیگران و فیلمبرداران فیلم که نقش اصلی در تولید فیلم را ایفا می‌کنند و از  مهم‌ترین اشخاص در کل فرآیند هستند،  این تدوینگر است که  فیلم ها را با هم ترکیب کرده و به ایجاد یک داستان یکدست کمک می‌کند.

فهرست مطالب

ماهیت تدوین فیلم و آموزش تدوین فیلم

تدوین فیلم بخشی از پساتولید و یا هر چیزی است که بعد از فیلمبرداری فیلم متوقف می‌شود. سایر جنبه‌های پساتولید عبارتند از:

 • تدوین صدا
 • میکس و مستر آن
 • جلوه‌های ویژه کامپیوتری و ساخت
 • خلق موسیقی متن

کار تدوینگر این است که فیلم‌های  مختلف را به سکانس‌ها تبدیل کرده  و پس از آن  تمام سکانس‌ها را به هم متصل کند. تدوینگران معمولا  همراه با کارگردان کار می‌کنند تا دیدگاه او را نسبت به فیلم درک کنند و تلاش دیگر دست اندرکاران  را به درستی نشان دهند.

پیش از ظهور تدوین دیجیتال و برنامه‌های تدوین فیلم تدوینگر فیلم به معنای واقعی کلمه فیلم را قطع کرده و آن را به هم می‌چسباند. یک تدوینگر نوارهای طولانی فیلم را گرفته، آن‌ها را به طور دقیق برش داده  و آن‌ها را به نوارهای دیگری چسبانده و رول های فیلم  را ایجاد می کند. امروزه اما تمام این کارها بر روی یک کامپیوتر و برنامه تدوین فیلم انجام می‌شود و برای آماتورها نیز به راحتی در دسترس است و همچنین آموزش تدوین فیلم نیز راحت‌تر شده است.

آموزش تدوین فیلم: جلوه مشهور کولشوف

در صورتی که هنوز در مورد اهمیت تدوین فیلم، اهمیت تدوینگر و آموزش تدوین تردید دارید، جلوه مشهور کولشوف  را در نظر بگیرید. لف کولشوف فیلمساز  اهل شوروی، شات‌هایی از چهره یک مرد که هیچ احساسی نداشت را با عکس‌هایی از غذا، یک دختر جوان در تابوت و یک زن زیبا ترکیب کرد. مخاطبان نیز باور کردند که بازیگر هر لحظه احساسات مختلفی را بیان می کند. ابتدا گرسنگی، سپس ناراحتی و سپس امیال و آرزو.

با این حال، هر شات از این بازیگر در همه موقعیت‌ها یکسان بود .در عوض، این باوری بود که به وسیله اصول و قوانین تدوین فیلم در ذهن مخاطبان ایجاد شده بود و این احساست خیالی را در آن‌ها ایجاد می‌کرد.

کیفیت تدوین فیلم

قضاوت در مورد کیفیت و رعایت قوانین تدوین در یک فیلم اغلب دشوار است. گاهی اوقات تدوینگران  به دنبال یک  ظاهر خاص می‌روند و نگاهی هوشمندانه دارند  و کات‌های پر انرژی را در مدت ‌زمان کوتاهی به هم متصل می‌کنند. با این حال، نشانه یک آموزش تدوین خوب این است که چگونه آن را نامرئی کنیم. تدوینگر مشهور و  برنده جایزه اسکار “والتر  مارچ“، که تدوین فیلم‌های  معروف  “اکنون آخرالزمان” و “مکالمه”  را نیز در کارنامه دارد اذعان دارد: “هر فیلم از دیدگاه یک تدوینگر در واقع مانند یک پازل است”. تدوینی که به خوبی و درستی انجام گیرد و از اصول تدوین فیلم پیروی کند، تشخیص سکانس های جداگانه فیلم از آن دشوار خواهد بود.

چند نکته مهم در آموزش تدوین فیلم

سوالاتی که تدوینگر باید در ابتدای تدوین یک فیلم بپرسد:

 • فیلم درمورد کیست؟
 • شخصیت اصلی داستان کیست؟
 • هر کات چه تاثیری بر روی شخصیت‌ها گذاشته، حتی اگر در  آن سکانس خاص وجود نداشته باشد؟
 • تدوینگر باید بداند تغییر شخصیت چگونه و درکجا رخ می دهد؟
 • تماشاگر در لحظه خاص به چه می‌اندیشد؟
 • تدوینگر می‌خواهد، تماشاگر به چه چیزی فکر کند؟
 • می‌خواهد، تماشاگر چه احساسی داشته باشد؟

آگاهی و سواد تدوینگر فیلم نسبت به مبانی سینما و اصول و قوانین تدوین فیلم است که در کیفیت تدوین و در نهایت در کیفیت ماهیت فیلم تاثیرگذار خواهد بود. درک داستان یکی از مهم‌ترین کارهای تدوینگر فیلم است. چرا که تدوینگر بر ذهن مخاطب تاثیر گذاشته و سپس پیام مورد نظر را منتقل می کند. یکی از اصول ابتدایی تدوین فیلم و از نکاتی که در آموزش تدوین فیلم بیان می‌شود کار تدوینگر این است که همواره باید تدوینگر خود را به جای تماشاگر بگذارد.

 اگر تدوینگر همه این موارد را بخاطر بسپارد که اصول مقدماتی تدوین فیلم و کار یک تدوینگر است، پس می‌توان به آن تدوینگر لقب شعبده باز  را داد!

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آموزش تدوین و نکات آن چیست؟”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس