5 روش اصلاح رنگ در افترافکت و تصحیح نور

امروزه ویدیوها و موشن گرافیک‌ها از نمونه راه‌های تبلیغاتی هستند که برای افزایش فروش و ایجاد برند حرف اول را می‌زنند. ساخت انواع ویدیو و موشن گرافیک‌ با کیفیت در برنامه‌های مختلفی همچون افترافکت امکان‌پذیر است. اما کیفیت رنگ و خروجی مطلوب در این برنامه یکی از موارد بسیار مهم در تولید ویدیوها و موشن گرافیک‌ها می‌باشد. پس اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که چگونه می‌توانید همچون کارگردانان حرفه ای سینما ویدئوهایی بسازید که شرایط موجود را به تصویر بکشند؟

باید به شما بگوییم که اصلاح رنگ در افترافکت یکی از تکنیک‌هایی است که موجب می‌شود ویدیوهای شما واقعی‌تر به نظر برسند، از لحاظ احساسی و روانشناختی مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت شما را به هدفی که می‌خواهید برساند. پس لازم است با هر نرم‌افزاری که کار می‌کنیم چه افترافکت و چه پریمیر اصلاح رنگ در پریمیر و تصحیح رنگ در افترافکت را جدی بگیرید و نسبت به این امر مهم در تولید ویدیوهای خود حساس باشید.

در این مقاله قصد داریم افکت‌هایی را به شما معرفی کنیم که بتوانید کیفیت فوتیج‌های خود را بهبود دهید و براساس شرایطی که دارید همچون افراد حرفه‌ای ویدیوهای خود را تدوین کنید. پس تا انتهای این مقاله با استدیو میم همراه باشید.

معرفی 5 افکت برای اصلاح رنگ در افترافکت و تصحیح نور

شرکت ادوبی با هربار بروزرسانی محصولات خود و ارائه نسخه جدیدی از یک محصول، افکت‌ها و قابلیت‌هایی را به آن نرم‌افزار اضافه می‌کند. معمولا این افکت‌ها و قابلیت‌ها بین فتوشاپ، پریمیر و افترافکت یکسان است. در ادامه افکت‌هایی را معرفی می‌کنیم که از برنامه فتوشاپ نشئت گرفته‌اند، اما می‌توانند به عنوان ابزار مفیدی برای اصلاح رنگ در افترافکت نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

تمامی افکت‌هایی که در این بخش معرفی می‌کنیم در طبقه‌بندی تصحیح رنگ یا همان Color Correction قرار می‌گیرند. برای اعمال این افکت‌ها و ارائه یک کار حرفه‌ای باید لایه مورد نظرتان را در افترافکت انتخاب کنید. سپس به مسیر زیر بروید:

 • Effect > Color Correction
 • یا می‌توانید در پنل Effects & Presets نام افکت مورد نظرتان را تاپ کنید.

در ادامه می‌توانید برای تصحیح رنگ تنظیماتی که برای هر افکت ارائه می‌دهیم را پیاده‌سازی کنید.

1- افکت Shadow/Highlight برای تصحیح رنگ در افترافکت

اگر قبلا با نرم‌افزار افترافکت کار کرده باشید حتما با Shadow/Highlight آشنایی دارید و چنانچه بخواهید این نرم‌افزار را به صورت حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر بیاموزید کافیست در دوره تدوینگر شو 2 ما شرکت کنید. اما تنظیمان ابزار Shadow/Highlight برای اصلاح رنگ در افترافکت چگونه است؟

این ابزار به شما کمک می‌کند، جزئیات فوتیج‌هایی که نور بسیار زیاد یا بسیار کم دارند را بازیابی کنند. زمانی که از این ابزار استفاده می‌کنید، به طور پیش فرض افترافکت تنظیمات خودکاری را اعمال می‌کند.

برای داشتن کنترل بیشتر روی افکت Shadow/Highlight کافیست، گزینه auto amounts را از حالت فعال خارج کنید. این کار با برداشتن تیک کنار این گزینه امکان‌پذیر است. به صورت دستی اسلایدرهای هایلایت و shadow را تغییر دهید. برای دستیابی به گزینه‌های بیشتر روی مثلث کوچکی که کنار آن می‌بینید، کلیک کنید. در این حالت می‌توانید تنظیماتی نظیر radius و black/white point را تغییر دهید. به تصویر زیر نگاه کنید! همانطور که مشاهده می‌کنید، فوتیج اولیه بعد از استفاده از افکت Shadow/Highlight پویاتر و شاداب‌تر به نظر برسد.

2- افکت After Effects Photo Filter

یکی دیگر از گزینه‌هایی که برای تصحیح رنگ می‌توانید از آن استفاده کنید، After Effects Photo Filter می‌باشد. این افکت فیلتر سنتی گرم و سرد که در لنزهای دوربین وجود داشت را شبیه‌سازی می‌کند. برای نمونه در تصویر زیر به منظور ایجاد حالتی شبیه به غروب تنظیمات زیر را اعمال کردیم:

 • استفاده از فیلتر گرم 85
 • افزایش density به 51 درصد
 • برای اینکه روشنایی تصویر در همان حالت اولیه حفظ شود، تیک گزینه luminosity را برنداشتیم.

3- افکت Vibrance برای اصلاح رنگ در افترافکت

افکت Vibrance هنگام اصلاح رنگ در افترافکت به شما کمک می‌کند saturation (حالت اشباع پذیری) قسمت‌هایی از تصویر که اشباع‌پذیری کمتری دارند را افزایش و بهبود دهید، نکته قابل توجه این افکت این است که به قسمت‌های اشباع شده کاری ندارد. با اعمال این افکت هنگام اصلاح رنگ در افترافکت می‌توانید نسبت به افزایش saturation ظاهر طبیعی‌تری داشته باشید.

4- افکت Levels

افکت Levels با استفاده از هیستوگرام رنگ‌های سفید، میانی و سیاه یک تصویر را نشان می‌دهد. در مثالی که ارائه شده است، تصویر به نظر تخت و مسطح است و به رنگ سیاه بیشتری نیاز دارد. مثلث‌های موجود در هیستوگرام به شما کمک می‌کند، ورودی‌ها را تنظیم کنید.

اسلایدرهای موجود در زیر گرادیان‌های مشکی تا سفید، وظیفه تنظیم اسلایدرهای خروجی را برعهده دارند. فرض کنید، می‌خواهید در تصویر مقدار نورگیری را تصحیح کنید. برای این کار کافیست مثلث سیاه رنگ را به لبه هیستوگرام بکشید.اسلایدر میانی خاکستری وظیفه‌ دارد تُن‌های میانی را در تصویر ایجاد کند و تنظیمات شامل تغییرات زیر می‌باشد:

 • کشیدن این گزینه به چپ موجب روشن‌تر شدن تُن‌های میانی می‌شود.
 • کشیدن مثلث مشکی ورودی به سمت راست موجب افزایش رنگ سیاه می‌شود.
 • با کشیدن Output Black به سمت راست رنگ سیاه کمتر می‌شود.
 • اگر Input White را به سمت چپ بکشید، روشنایی تصویر زیاد می‌شود.
 • همچنین کشیدن Output White به سمت چپ رنگ سفید موجود در تصویر را کمتر می‌کند.

5- فیلتر Black & White (سیاه و سفید)

یکی دیگر از ابزارهای موجود برای اصلاح رنگ در افترافکت فیلتر Black & White می‌باشد. زمانی که قصد دارید یک عکس رنگی را به تصویر سیاه و سفید تبدیل کنید، فیلتر Black & White نسبت به فیلتر Hue/Saturation کنترل بیشتری به شما می‌دهد. برای ایجاد ظاهر سبک‌واره کافیست افکت Black & White را بر روی adjustment layer تنظیم کنید. سپس opacity لایه را عوض کنید یا blending mode آن را روی Soft Light قرار دهید.

نکته مهم در استفاده از افکت‌ها برای اصلاح رنگ در افترافکت

همانطور که مشاهده می‌کنید در این بخش به معرفی 5 افکت قدرتمند برای اصلاح رنگ در افترافکت پرداختیم. اما نکته مهمی که هنگام استفاده از این افکت‌ها باید مد نظر قرار دهید این است که اگر قصد دارید افکت‌های مختلفی روی یک لایه اعمال کنید، باید به ترتیب اعمال افکت‌ها توجه داشته باشید، زیرا تغییر ترتیب اعمال افکت‌ها نتایج گوناگونی در پی خواهند داشت. برای مثال اگر ابتدا افکت Vibrance را اعمال کنید و سپس از افکت Photo Filter استفاده کنید، رنگ اصلی تقویت می‌شود.

به کمک افکت‌های معرفی شده در این بخش به سادگی می‌توانید فرآیند اصلاح رنگ در افترافکت را همچون یک فرد حرفه‌ای انجام دهید.

نحوه تغییر و اصلاح رنگ پس زمینه در افترافکت

در این بخش به شما یاد خواهیم داده که چگونه اصلاح رنگ در افترافکت را روی پس زمینه یک ترکیب اعمال کنید و با روشی ساده و مختلف آن را تغییر دهید.

برای تغییر و اصلاح رنگ پس‌زمینه در افترافکت، ابتدا باید تنظیمات ترکیب‌بندی (تنظیمات ترکیبی) را باز کنید. برای انجام اینکار اول از فعال بودن ترکیب مطمئن شوید و از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید:

 • برای سیستم عامل ویندوز: Control+K
 • برای سیستم عامل مک(Mac): Command+K

سپس گزینه Background Color را در پایین تنظیمات ترکیب بیابید. روی کادر رنگ کلیک کنید و رنگ جدیدی انتخاب کنید. همچنین می‌توانید برای انتخاب رنگ دلخواه‌تان از قطره چکان استفاده کنید و در برنامه AE کلیک کنید. برای اینکار قطره چکان را انتخاب، سپس روی مکان دیگری در داخل AE مانند پنجره Composition کلیک کنید. در نهایت روی OK در تنظیمات ترکیب کلیک کنید تا رنگ پس زمینه جدید برای شما اعمال شود.

تغییر رنگ ویدیو در After Effect

درصورتی که قصد دارید تغییر و اصلاح رنگ در افترافکت را برای یک ویدیو انجام دهید، کافیست مراحل زیرا به دقت اعمال کنید:

 • فیلم موردنظرتان را با After Effects Alternative FilmoraPro به نمایش بگذارید.
 • در FilmoraPro، می‌توانید از مبدل فضای رنگی برای تغییر رنگ HSL، YUV، قرمز، سبز، آلفا، روشنایی و غیره استفاده کنید.
 • ویژگی‌های اصلاح رنگ FilmoraPro را بررسی کنید و با استفاده از این ویژگی‌ها، تغییر رنگ ویدیو در افترافکت را انجام دهید.

FilmoraPro این توانایی را دارد که با استفاده از تنظیمات از پیش تعیین شده تصحیح دقیق رنگ و ایجاد تغییرات سریع را با کیفیت بالایی برای شما اعمال کند. از طریق این بخش می‌توانید تنظیمات رنگی سریع و دقیق را برای مطابقت با احساس کلی ویدیو انجام دهید.

تغییر رنگ متن در افترافکت

گاهی لازم است رنگ متنی را تغییر دهید و یا اصلاح کنید. در این بخش اصلاح رنگ در افترافکت برای متن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برای اصلاح رنگ متن در افترافکت باید متن مورد نظرتان را بنویسید. برای ایجاد متن ابتدا باید ابزار Title را باز کنید:

 • برای سیستم عامل ویندوز: Control+T
 • برای سیستم عامل مک(Mac): Command+T

سپس داخل پنل Composition کلیک کنید و متن مدنظرتان را تایپ کنید. لایه متنی که ایجاد کردید را در جدول زمانی پیدا کنید و با کلیک روی مثلث آن را بچرخانید. سپس کلمه Animate را در لایه بیابید و روی دایره کنار آن کلیک کنید. منوی جدیدی برای شما ظاهر می‌شود. در Fill Color گزینه RGB را انتخاب کنید. رنگ بطور خودکار به قرمز تغییر می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله به یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در نرم‌افزار After Effect پرداختیم و راه‌های مختلف اصلاح رنگ در افترافکت را با شما به اشتراک گذاشتیم. چراکه اصلاح رنگ یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای دستیابی به خروجی باکیفیت می‌باشد و در جلب نظر مخاطب نیز تاثیر بسزایی دارد. همچنین برای تکمیل مبحث تصحیح رنگ به تغییر رنگ پس زمینه، اصلاح رنگ ویدیو و تغییر رنگ متن در افترافکت نیز پرداختیم و نکات مهمی در اختیار شما همراهان عزیز قرار دادیم.

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سوال شما توسط کارشناسان استودیو میم پاسخ داده خواهد شد

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “5 روش اصلاح رنگ در افترافکت و تصحیح نور”
درباره استودیومیم

تیم استودیومیم و تدوینگرشو با هدف گسترش دانش و هنر تدوین فیلم با پریمیر و درآمدزایی تدوینگران از سال 1392 مشغول به فعالیت شده. اکنون با برگزاری دوره های آموزش تدوین فیلم و دوره پریمیر و دوره افترافکت و سمینارهای کشوری در حوزه تدوین به فعالیت خود ادامه می دهد.

اطلاعات تماس